Porady

Kilka wskazówek jak postępować przy dolegliwościach zębów.

Nagły ból, pojawiający się po spożyciu zimnych lub gorących pokarmów, ustępujący po chwili.

Nadwrażliwość jest spowodowana najczęściej odsłonięciem powierzchni korzenia lub uszkodzeniem wypełnienia. Zastosuj pastę do zębów nadwrażliwych (np. Sensodyne). Jeżeli po kilku tygodniach nie będzie poprawy skontaktuj się z dentystą.

Zęby po leczeniu stomatologicznym reagują bólem na ciepło i zimno.

Zabiegi stomatologiczne mogą spowodować podrażnienie miazgi. Stan ten jest odwracalny. Nadwrażliwość pozabiegowa ustępuje samoistnie. Jeżeli ból trwa lub nasila się, skontaktuj się z dentystą.

Ostry ból przy nagryzaniu.

Istnieje wiele prawdopodobnych przyczyn tych dolegliwości: głęboki ubytek próchnicowy, utrata wypełnienia, pęknięcie zęba. Kontakt z Twoim lekarzem jest niezbędny. Jeżeli uszkodzenie sięga miazgi zęba, konieczne będzie leczenie kanałowe.

Ciągły i dotkliwy ból przy nagryzaniu i dotyku.

Infekcja z kanału korzeniowego rozprzestrzeniła się na otaczającą zęba kość. Konieczne leczenie kanałowe. Zanim uzyskasz pomoc zażyj leki przeciwbólowe (Pyralgina) lub przeciwzapalne (Aspiryna, Ibuprom).

Złamanie zęba

Jeżeli dotyczy zęba żywego, będzie występować bolesność o różnym stopniu nasilenia. Niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, aby zabezpieczyć tkanki zęba. W takich sytuacjach leki przeciwbólowe mają słabe działanie.

Wybicie zęba

Jeżeli ząb wypadł w całości, należy przetrzymując go w ustach (najlepiej pod językiem) w ciągu 2-3 godzin zgłosić się do stomatologa.

Obrzęk twarzy

Świadczy o rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego (zębopochodnego) z kości do tkanek miękkich. Jak najszybciej należy udać się do stomatologa. Nie wolno podejmować leczenia na własną rękę ze względu na poważne powikłania.

Krwawienie dziąseł

Świadczy o ostrym stanie zapalnym dziąseł. Wskazana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Doraźnie można stosować płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej (łyżka stołowa wody utlenionej na szklankę wody) lub naparami ziołowymi (szałwia, kora dębu).

 

Powyższe porady nie mogą zastąpić konsultacji stomatologicznej i należy je traktować jedynie jako wskazówki.

Zalecenia dla pacjentów otrzymujących protezy ruchome

W początkowym okresie użytkowania protez mogą pojawić się objawy nietolerancji takie jak: upośledzenie smaku, suchość w ustach lub ślinotok, odruchy wymiotne. Dolegliwości te ustępują w czasie tzw. adaptacji czyli stopniowego przyzwyczajania się do protezy.

Początkowe trudności w odgryzaniu i żuciu pokarmów można zmniejszyć ograniczając się do małych kęsów i jedząc pokarmy miękkie.

Aby zapobiec wyważaniu protez, żucie pokarmów powinno być obustronne.

Początkowe trudności w wymawianiu niektórych głosek można pokonać trenując głośne, powolne i wyraźne czytanie tekstu.

Proteza wykonana jest z materiałów sztywnych, więc w pierwszych dniach mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Wymagają one korekty protezy w gabinecie. Jeżeli proteza ze względu na silny ból nie mogła być użytkowana, to wówczas należy założyć ją na kilka godzin przed planowaną wizytą.